منطق بیان

قال الامام علی علیه السلام:أجملوا فی الخطاب تسمعوا جمیل الجواب؛ زیبا بگوئید تا زیبا بشنوید. (غرر الحکم،ج2،ص 266)

یتیم در بیان امام حسن عسکری(علیه السلام)


گاهى واژگانى در بین مردم رایج مى‌شود با معنای محدود و سطحی ولی می‌بینیم که پیشوایان دین، معنای آن کلمه را گسترش داده‌اند برای اینکه مفهومی را به مردم انتقال دهند و بفمانند که آن واژه منحصر در این معنای مادی و محدود خود نیست بلکه معنایی فراتر و وسیع‌‌تر دارد.

از امام عسکری علیه‌السلام وارد شده که: 
أشد من یتم الیتیم الذی انقطع من امّه و أبیه یتم یتیم انقطع عن إمامه و لا یقدر على الوصول إلیه و لا یدری کیف حکمه فیما یبتلی به من شرائع دینه(۱)
ترجمه: بدتر از یتیم شدن یتیمی که از مادر و پدرش بریده شده است، یتیمی است که از امام خود بریده شده است و نمی‌تواند به او دسترسی داشته باشد و نمی‌داند که وظیفه‌اش در حوادث زندگی مرتبط با دین خود چیست.

از لحاظ اجتماعى کسى که پدر و مادرش را از دست داده، بسیار مردم سعی دارند او را مورد عطف و نوازش قرار مى‌دهند  و البته یتیم بیشتر از دیگران در معرض انحراف است ولی باید گفت که در این حدیث کسی که یتیم به معنای از امام خود دورافتاده باشد باید بیشتر مورد عطوفت و نوازش قرار گیرد؛ چرا که از یتیمی که پدر و مادرش را از دست داده شدیدتر است؛ و دانشمندان دین باید به اینان بیشتر اهتمام داشته باشند تا گمراه و منحرف نشوند.

پی‌نوشت: 
۱)مسند الامام العسکری، عزیزالله عطاردی قوچانی، الصفحه ۵۰

کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
Designed By Erfan Powered by Bayan