منطق بیان

قال الامام علی علیه السلام:أجملوا فی الخطاب تسمعوا جمیل الجواب؛ زیبا بگوئید تا زیبا بشنوید. (غرر الحکم،ج2،ص 266)

ارزش زن ؛ مهریه ی سنگین....


مساله ای است که جوانان بسیار با آن دست و نجه نرم میکنند و ان مساله ی ازدواج نکردن به خاطر مهریه های سنگین و انتظارات بالا از یک جوان است‌.. 


*** در شریعت اسلام کم کردن مهر زنان مستحب و زیاد بودن آن مکروه است لذا احادیث زیادی از معصومین سلام الله علیهم بر تاکید این مساله و تبیین آن وارد شده ، مثلا به بعض آن اخبار که ذیلا ذکر می شود دقت کنید:


1)قال رسول الله: افضل نساء امتی..........  اقلهن مهرا: برترین زنان امت من.... و زنانی که مهرشان کمتر است. 2)قال الامام الباقر:کان فراش فاطمه إهاب کبش یلقیانه و یفرشانه و ینامان علیه :فرش حضرت زهرا بوست گوسفندی بود که روی زمین میگذاشتد، به عنوان فرش از آن استفاده می کردند و روی آن می خوابیدند.


 اسلام ارزش زن را در انسانیت او می داند ، نه در مهریه ی سنگین لذا در احادیث آمده که مهریه ی سنگین مورد پسند اسلام نیست و علاوه بر آن جوان ها لازم نیست که همه ی وسایل زندگی را تماما داشته باشند تا اقدام به ازدواج کنند. چنین فکری در اسلام مردود می باشد کما اینکه از حدیث اخیر این مطلب روشن است بلکه حداقل ها برای ازدواج کفایت می کند.


منبع: الفتاوی المیسره ،صفحه ی 212، حضرت آیت الله سیستانی دام ظله 


ارزش رو در مهریه سنگین میدونن مع الاسف شدید...
بله متاسفانه
تشکر کاملا با این نظر موافقم هستم ممنونم
+++
ممنون
سلام
شاید برخی رفتارها، باعث شده این مهریه سنگین شود.
به قول دوستی می گفت تو امام علی باش، من هم فاطمه زهرا می شوم.

منظور اینکه از جهتی هم، رفتار مردان جامعه اگر بدون اسیب برای زن باشد، مسلما ان زن تکریم شده، نیازی به این چیزها در خود احساس نمی کند.

هر دو جنبه را باید با هم درست کرد تا ترازو، ثابت و محکم و با قوام باشد.
سلام
علی نبودن مرد دلیل بر لزوم فاطمه نبودن زن نیست.
کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
Designed By Erfan Powered by Bayan