منطق بیان

قال الامام علی علیه السلام:أجملوا فی الخطاب تسمعوا جمیل الجواب؛ زیبا بگوئید تا زیبا بشنوید. (غرر الحکم،ج2،ص 266)

فرزند آوری؛ هدف والا

در آثار اسلامی هدفی برای فرزند آوری ترسیم شده است که البته در بیان خود این هدف، تشویق به فرزند آوری صورت پذیرفته است؛ و این نشانگر این است که مسلمان در فرزند آوری باید هدفمند عمل نماید و البته هدفی بلند داشته باشد و نه سطحی و گذرا و این خود بیانگر آن است که فرزند آوری هدفمند مقصود است و البته چنین تعبیری به نوعی بیان حد در فرزند آوری است ولی این حد چنان وسیع است و گسترده است که اگر بگوییم حد آن بی‌حدی(حد نداشتن) است، سختی به گزاف نگفته‌ایم؛ چرا که در آثار اسلامی افزایش رهپویان حقیقت به عنوان هدف بیان شده است که بیانگر نامحدود دانستن فرزند آوری است با هدفی معقول و والا است.


قال رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم: مایمنع المؤمن ان یتخذ اهلا لعل الله یرزقه نسمة یثقل الارض بلاإله الا الله (١): مؤمن نباید از تشکیل خانواده امتناع ورزد[زیرا با این اقدام] امید است خداوند فرزندى به او عطا کند که زمین را با لااله الا الله سنگین نمایند.


پی‌نوشت:

۱) من لایحضره الفقیه، شیخ صدوق، جلد ۳، صفحه ۳۸۲، حدیث ۴۳۴۰

سلام
روایت زیبایی است. جالبه اون چیزی که من فهمیدم، اینه که حتی در فرزند آوری هم، آخرت ملاک هست.می گن هر کاری انجام می دین، برای اخرتتون باشه.. اخرتی که با یک لااله الا الله کودکم ، آبادتر می شود.

حالا منظور شما از هدف، دقیقا چه هدفی بود؟ هدف والا چی هست؟ اینکه ی لااله الا الله زیادتر گفته بشه؟ خب این رو که با خلق فرشتگان خدا می تونه حاصل بکنه. ممنون می شم ی توضیحی بدید که منظورتون از هدف والا دقیقا چی هست؟

پر روزی باشید الهی
با عرض سلام خدمت شما خانم محترم
درست می‌فرماید و به درستی متوجه شده‌اید که در دین اسلام آن چه حاکم بر تمام گزاره‌ها و تمام کردارها و گفتارها است همان حرکت در مسیر کمال انسانی است که در جهانی فراتر از این جهان و گسترده‌تر از آن است تحقق می‌یابد ولی پویش چنین راهی جز از راه این جهان تحقق نخواهد پذیرفت به همین جهت وارد شده که الدنیا متجر الاولیاء: این جهان مکان تجارت بندگان خدا( خواستاران کمال) است پس بنابراین چنین کمالی در جهان دیگر محقق می‌شود و همو خواهش کمال خواهان است و برای رسیدن به آن تلاش می‌کنند و از این جهت است که اعتقاد به گزاره‌های کلامی مانند خدا و جهان دیگر(معاد و آخرت) و البته راهنما( نبوت و امامت) از مهم‌ترین گزارهای حاکمانه بر رفتار و کردار مسلمان است و هر آن‌چه در این راستا و با حکومت این سه گزاره محقق شود ارزشی والا می‌یابد و البته همه‌چیز ممکن است با حکومت این سه گزاره ممکن است محقق شود از سیاست تا علم اجتماع از شیمی گرفته تا ریاضیات.

اما هدف والای فرزند آوری را می‌توانید در لینک زیر به نحو اجمال مطالعه نمایید:
http://manteghbayan.blog.ir/post/652

خدای متعال سه نوع آفریده دارد: موجوداتی که شهوت محض هستند که جز خوراک هدفی ندارند و موجوداتی که مرکب از شهوت و عقل هستند مانند انسان و موجوداتی که عقل محض هستند مانند فرشتگان که پر واضح است که موجود مرکب در صورت غلبه عقل او بر شهوتش از فرشتگان هم برتر خواهد بود ولی باید بدانیم که خدای متعال کمال محض است و مبرای از نقص پس او به دنبال کمالی نیست تا ان را در خارج از خود جستجو کند و به دست اورد چرا که این نشانگر نقص اوست در حالی که او کمال محض است پس آن‌چه به عنوان هدف در آثار اسلامی مطرح می‌شود هدف فاعل (خدای متعال ) نیست بلکه هدف فعل( آفریدگان) است و افزایش گویندگان لااله الا الله یعنی افزایش در رهروان حقیقت  و افزایش رهروان حقیقت یعنی افزایش انسان‌های به کمال رسیده و کاهش افراد ناقص و ناکامل و کاهش رهپویان باطل و چنین چیزی یعنی رسیدن به حقیقت که خود مراد و مقتضای طبع انسانی است و موجب کاهش در نقص او و رشد در جهت انسانیت اوست که همه‌ی این‌ها با پیروی از حقیقت محقق می‌شود. درست است که همانطور که انسان ذکر خدا و حقیقت را بر زبان جاری می‌کند فرشتگان هم چنین می‌کنند ولی باید گفت که خدای متعال عادل تکوینی است یعنی هر آنچه که قابلیت وجود و رسیدن به کمال در او هست را می‌افریند و نیافریدن ان توسط او ظلم و خروج از عدالت تکوینی است و این توجیه گر افرینش انسان در عرض آفرینش فرشتگان است ولی فرشتگان در عبادت او مجبورند اما انسان مختارانه چنین راهی را می‌پیماید که در این صورت مقام او از فرشتگان والاتر خواهد بود.

از اطاله کلام پوزش می‌طلبم
کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
Designed By Erfan Powered by Bayan