منطق بیان

قال الامام علی علیه السلام:أجملوا فی الخطاب تسمعوا جمیل الجواب؛ زیبا بگوئید تا زیبا بشنوید. (غرر الحکم،ج2،ص 266)

فرزند آوری با پرورش بهشتی

اسلام در عین این‌که به فرزند آوری سفارش أکید می‌کند و برای آن  دستوری آسمانی صادر می‌کند، همانطور که از آثار اسلامی فراوانی چنین امری روشن و هویداست، در همان هنگام به تربیت درست و همت ورزیدن به کودک و پرورش عاطفی او نیز اهمیت داده و تأکید می‌ورزد.

قال رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم: أکثروا من قُبلة أولادکم فإن لکم بکل قبلة درجة فى الجنة مسیرة خمس مأئة عام (١): فرزندان خود را فراوان ببوسید؛ چرا که براى هر بوسه‌ای پاداش آن بهشتی خواهد بود که طول مسیر آن پانصد سال است.

اما جالب این است که کلمه‌ی«أولادکم» بیانگر اکتفا نکردن به یک یا دو فرزند است؛ چرا که حداقل تعداد در کلمه‌ی جمع(أولاد) سه نفر است؛ پس روشن می‌شود که اکتفا نکردن به یک یا دو فرزند در فرزن  آوری مورد تأکید است.


پی‌نوشت:

۱)وسائل الشیعه، شیخ حر عاملی، جلد۲۱، صفحه ۴۸۵

سلام
در کارتون موفق باشید
سلام ممنون
مطلب عالی بود

خواهش میکنم
البته از این روایت شریف چند فرزندی استخراج نمی شود
هرچند کلامتان حق است
ممکن است است اشکال خود و دلیل تان را بر مدعای خود ذکر نمایید؟
حضرت خطاب جمع را برای جمع بکار می برند
در فارسی هم می گوییم مثلا ای مردم فرزندان خود را اکرام کنید حالا شاید کسی یک فرزند داشته باشد ولی خطاب شامل او نیز می شود
آنچه فرمودید یک احتمال در این واژه است ولی وجود این احتمال معنای مذکور در متن را نفی نمی‌کند چرا که ان هم یکی از معانی محتمل ان جمله است و البته مقایسه ی زبان عربی با فارسی صحیح نیست؛ چرا که عربی بسیار دقیق تر از زبان پارسی است و همانطور که اولادکم گفته می‌شود ولدکم هم گفته می‌شود و این موجب قوت یافتن مطلب مذکور است. و البته بنده مطرح نکردم که خطاب شامل تک فرزند نیست بلکه بیان شد که خطاب خطابِ اولاد است و جمع بستن اولا ممکن است نشانگر بی‌معنا بودن تک فرزندی در میان مسلمان صدر اسلام بوده باشد.
از شما متشکریم
کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
Designed By Erfan Powered by Bayan