منطق بیان

قال الامام علی علیه السلام:أجملوا فی الخطاب تسمعوا جمیل الجواب؛ زیبا بگوئید تا زیبا بشنوید. (غرر الحکم،ج2،ص 266)

کردار ماندگار

فرزند آورى زیاده بر آثار دنیوى، آثار معنوى فراوانى دارد که مى‌تواند مورد بهره‌برداری پدر و مادر حتی بعد مرگ هم قرار بگیرد و آن فرزند درستکار است؛ فرزند درستکار با کار نیک خود موجب پاداش، برای خود خواهد شد و البته پاداشی هم به همان اندازه و یا بیش‌تر برای پدر و مادر فرزند ثبت خواهد شد؛ چرا این فرزند درستکار را آن‌ها به دنیا و پرورش داده‌اند و هم آنان خواستگاه پرورش درست او بوده‌اند؛ پس آن‌ها در پرورش او تأثیر بسزایی داشته‌اند.

فرزند آوری سبب می‌شود که کردار پدر و مادر حتی بعد از مرگ، ادامه داشته باشد و البته با مرگ پایان نپذیرد و این یکی از مهم‌ترین آثار معنوی فرزند آوری است.

قال رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم: اذا مات الرجل انقطع عنه عمله الا من ثلاثة صدقة جاریة و علم ینتفع به و ولد صالح یدعو له (١): زمانى که انسانى بمیرد، کردارش پایان مى‌پذیرد جز از سه چیز؛ صدقه‌ی جاریه( کار نیک ماندگار) و عمی که بعد از او مورد بهره‌برداری قرار گیرد و فرزند درستکاری که برای او دعا کند.


فرزند آوری سبب باز بودن کردار انسان بعد از مرگ خود می‌باشد و رفتارها و کردارها به طور غیرمستقیم به نام او ثبت می‌شود؛ چرا که هر چند خود شخص نیست ولی کردار نیک او با فرزند درستکار و کردار نیک او همچنان وجود دارد.


پی‌نوشت:

ارشاد القلوب، حسن بن ابی الحسن دیلمی، جلد ۱، صفحه‌ی ۱۴ 

کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
Designed By Erfan Powered by Bayan