منطق بیان

قال الامام علی علیه السلام:أجملوا فی الخطاب تسمعوا جمیل الجواب؛ زیبا بگوئید تا زیبا بشنوید. (غرر الحکم،ج2،ص 266)

برای"دین" روضه بخوانیم...


بسیار اتفاق مى‌افتد که در جامعه‌ای زندگی میکنی که مشاغل خاصی را بسیار ارج می‌نهند و آن‌ها را به تعبیر عامه‌ی مردم، باکلاس می‌شمارند؛ مثل پزشکی، بازیگری و... چرا؟! واقعا چرا ؟! 

افرادی هستند که از سخن راندن در مورد پاره‌ای از مسائل در مقابل این‌ افرادی که چنین مشاغلی دارند، خجالت می‌کشند؛ مثلا سخن از دین و دین‌داری و التزام به احکام دین را با چنین افرادی مثل پزشکان بی‌کلاسی می‌شمارند!!!

مثلا فرض کنید خانمی به پزشک مراجعه می‌کند و پزشک برای معاینه به بدن زن دست و آن را لمس می‌کند؛ در چنین مواقعی اگر به پزشک بگویی یا از او درخواست رعایت مرزهای دینی را بکند، مثل این است که حرف سخیفانه‌ای گفته‌ای و در مقابل یک پزشک، حرف دگم مآبانه‌ای و غیر علمی‌ و بی‌کلاسی زده‌ای !!!

و حتی پاره‌ای از پزشکان، به دین اشکال هم می‌کنند!!! آیا غیر متخصص در امر دین چنین حقی دارد؟!


واقعا یک پزشک کیست و چه وظیفه‌ای دارد و دایره‌ی کاری و اعتباری سخن او تا کجاست؟!؟ که اگر از دین برای‌ او سخن بگوییم، بی‌کلاسی و اگر دین را نفی کند، برای ما مهم جلوه می‌کند؟!؟

همین پزشک است که پول‌های کلان از مردم می‌گیرد حتی برای سخن گفتن و سوال از او باید پول دهی تا بتوانی صحبت کنی(پول برای سوال!!!)


آیا تا به حال از خود پرسیده‌اید که چه کسی حق اظهار نظر در مورد دین و مسائل آن را دارد؟ یک پزشک یا یک شراب فروش یا یک شراب خور یا یک تریاکی یا یک نزول بده و نزول خور یا کسی که ورشکست شده یا کسی که معتاده یا یکی که کنکور قبول نشده یا کسی که حقشو یکی از مسئولین نظام خوردن یا تکرار می کنم یک پزشک یا یک فیزیک دان یا یک کارمند بانک!!!! کدام یک ؟!

اگر یک پزشک حق اظهار نظر در دین را نداشته باشد و در مقابل او صحبت دین شد و او نفی یا انکار کرد پس او بی‌کلاس و جاهلانه سخن گفته است. واقعا آیا دین این همه بی‌ارزش است که هر نامتخصص و بی‌سر و پایی در موردش نظر دهد!!! 

باید برای دین روضه خواند خیلی مظلوم است و باید برای او بگریم مثل گریه بر امام حسین علیه السلام.


متخصصان دین...

اینان همان کسانی هستند که سخنگویان دین و نمایندگان رسمی دین هستند...وعلی الاسلام ؛ والسلام ........... استرجاع
و علی الاسلام السلام 
بله همینطوره
سلام
در کل تذکر خوبی است.

توضیح مسئله و شرح و بسط آن خوب است تا ذهنیت مردم در مورد حیطه تخصصی روشن بشود.

اما یک انصاف هم باید بدهیم.
مردم در باره مسائل پزشکی و درمانی به راحتی اظهار نظر می کنند و حرف می زنندو برای خودشان و دیگران نسخه ها می پیچند. ولی آنجا که نیازمند نظر تخصصی و فنی می شوند باید به متخصص مراجعه و هزینه بدهند.
در مورد کارهای غیر پزشکی هم همین طور است. مثل تعمیر ماشین یا مهندسی و معماری ساختمانها.

در مسائل دنیا همه حتی پزشکان به خودشان حق میدهند اظهار نظر کنند.
اما اگر بخواهیم نظر تخصصی را پیاده کنیم معیار و میزان اصلی همان حکم مراجع و علمای دینی است که مورد قبول واقع می شود و حرف بقیه تاثیری ندارد.

جای بحث زیاد است.
ببخشید

سلام

سخن راندن در غیر تخصص خود کاری غیرعاقلانه است و مقام سخن در این پست از دخالت پزشکان در دین است و نه غیر آن و سخن نگفن از غیر ان خارج از موضوع پست است
کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
Designed By Erfan Powered by Bayan